W dzisiejszym artykule z cyklu „Poradnik początkującego ogrodnika” skupimy się na zakładaniu trawnika. Wytłumaczymy jak wysiewać trawę, jak dbać o wschodzące młode źdźbła, kiedy pierwszy raz kosić i nawozić młodą murawę. Omówimy także podstawowe, coroczne zabiegi pielęgnacyjne trawnika, by był prawdziwą dumą i ozdobą naszego ogrodu.
Zakładamy trawnik
Idealny czas na zakładanie trawnika to połowa kwietnia. Ziemia zwykle jest już odmarznięta i dość nagrzana, by nasiona miały dobre warunki do wzrostu.
przygotowanie gruntu
Przed wysiewem trawy należy odpowiednio przygotować podłoże. Najlepiej, by grunt pod wysiew był porządnie odchwaszczony i wygrabiony z kamieni i innych zanieczyszczeń. Jeżeli gleba na działce jest ciężka i gliniasta, warto przekopać ją z piaskiem, który zwiększy jej przepuszczalność. Jeśli jednak grunt pod wysiew trawy jest raczej piaszczysty, warto wzbogacić go torfem, który doda składników odżywczych potrzebnych do wzrostu źdźbeł.
Glebę na kilka tygodni przed wysiewem można zasilić nawozem, a następnie obficie podlać.
wysiew nasion
Teren działki przeznaczony na trawnik należy spulchnić, delikatnie go przekopując. Następnie ziemię wyrównujemy grabiami i na koniec ubijamy specjalnym wałem, który pozwala pozbyć się wszelkich nierówności terenu.
Trawę wysiewamy przy temperaturze co najmniej 10 stopni Celsjusza i bezwietrznej pogodzie. Do wysiewu nasion najlepiej użyć siewnika. Jego zakup jest o tyle opłacalny, iż będziemy z niego korzystać co roku, przy zabiegach pielęgnacyjnych trawnika. Domek narzędziowy powinien więc bezwarunkowo zostać zaopatrzony w siewnik. Następnie wzruszamy lekko glebę grabiami i wysiewamy nasiona. Na koniec przykrywamy je cienką warstwą ziemi i ponownie wałkujemy walcem. Po tych zabiegach grunt obficie podlewamy.
podlewanie i koszenie
Wschodzące nasiona potrzebują dużo wilgoci. Musimy je podlewać codziennie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Pierwsze wschody powinny pojawić się już do czterech tygodni.
Trawę kosimy pierwszy raz gdy osiągnie wysokość około 8-12 cm. Koszenie to ważny zabieg, który wzmacnia darń. Nie może być ono jednak zbyt mocne. Pierwszy raz kosimy trawę tak, by zostawić 5-6 cm wysokości źdźbła. Przy następnych koszeniach wysokość trawy nie powinna być mniejsza niż 3,5 cm.
wybór mieszanki nasion
Mieszankę traw wybieramy zależnie od naszych potrzeb oraz strefy, w której będzie znajdował się trawnik. Mieszanka traw gazonowych stworzy trawę ozdobną, dość wymagającą w pielęgnacji, nieodporną na deptanie, ale bardzo reprezentatywną. Na tle takiej trawy pięknie prezentowała się będzie pergola drewniana owinięta kwitnącym powojnikiem.
Gdy zależy nam na trawie mniej wymagającej i odpornej na udeptywanie, która doskonale sprawdzi się w strefie rekreacyjnej ogrodu wybierzmy mieszanki sportowe. Domki dla dzieci, huśtawki i piaskownice powinny być otaczane właśnie tego typu trawą.
Nie oszczędzajmy na zakupie nasion. Lepiej kupić mieszankę droższą, ale wysokiej jakości.
Coroczna pielęgnacja trawnika
Wbrew pozorom trawnik jest dość wymagający w utrzymaniu. Wymaga regularnego podlewania, koszenia, nawożenia, a to nie jedyne zabiegi niezbędne, by wytworzył silną i zwartą darń.
porządki
Co roku, po zimie trawnik wymaga porządnego wygrabienia. Gdy nie usuniemy zalegających na nim liści, na jego powierzchni może powstać tzw. filc, który ograniczy dostęp tlenu do trawy i może osłabić jej wzrost. Oczyszczenie trawnika chroni go także przed pleśnią pośniegową.
wertykulacja
Ten zabieg w zasadzie także możemy zaliczyć do porządków. Polega na dokładnym wyczesaniu martwych i zaschniętych źdźbeł trawy za pomocą wertykulatora. Niestety, po wertykulacji trawnik może być bardzo przerzedzony i może wymagać w niektórych miejscach dosiania. Jednakże wertykulacja to zabieg niezwykle istotny i niezbędny dla rozwoju darni. Niszczy filc, dotlenia trawę i zmniejsza ryzyko chorób grzybowych trawnika. Wertykulację wykonujemy pierwszy raz dopiero gdy nasz trawnik ma co najmniej dwa lata.
aeracja
To kolejny ważny zabieg, którego zadaniem jest spulchnienie gleby, na której rośnie trawa. Grunt po prostu nakłuwamy widłami, bądź używamy fachowego aeratora. Powstałe otwory należy zapełnić piaskiem, w przeciwnym razie ziemia na powrót się zasklepi. W takiej spulchnionej, przepuszczalnej glebie trawa będzie się lepiej rozwijać.
nawożenie i koszenie
Trawę w sezonie kosimy regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Zabieg ten wpływa pozytywnie na wzmacnianie i silne rozkrzewianie się darni. Po pierwszym w sezonie koszeniu, trawnik należy nawieźć. Na wiosnę nawóz musi być bogaty w azot, który napędzi trawę do wzrostu. Trawnik nawozimy także jesienią. Wówczas najważniejszym składnikiem w nawozie będzie potas, który wzmacnia trawę i pomaga przygotować się jej do zimowania. Młody trawnik, założony wiosną nawozimy dopiero jesienią. Do nawożenia używamy siewnika, pozwoli on bezpiecznie i równomiernie rozsypać granulki nawozu.
Trawnik to ważny element ogrodu. Aby zachwycał i był gęsty wymaga jednak sporo pracy. Kluczowe jest właściwe przygotowanie gruntu przed wysiewem nasion oraz właściwie dobrana mieszanka traw. Właściwa pielęgnacją trawnika, jego regularne podlewanie, nawożenie i koszenie, a także szczególne zadbanie o jego potrzeby wiosną, sprawi że powstanie u nas wyjątkowy zielony dywan.
W następnej części naszego poradnika założymy warzywnik. Podpowiemy jak wybrać miejsce na warzywnik, jak przygotować grunt przed wysiewem nasion, jakie warzywa wybrać i jak je później właściwie pielęgnować. Wytłumaczymy także, dlaczego zioła i niektóre kwiaty powinny pojawić się między grządkami.