To już drugi artykuł z cyklu "Zaplanuj z nami swój ogród". Z poprzedniego wiemy już jakie strefy można wydzielić w ogrodzie, w jakich miejscach powinny być wytyczone oraz jakie elementy, nie tylko roślinne, ale także małej architektury powinny się w nich znaleźć. Tym razem podpowiemy jak przygotować podłoże w poszczególnych strefach ogrodu. Inne wymagania co do podłoża ma trawnik, inne rabata czy warzywnik. Właściwe przygotowanie gruntu warunkuje późniejszy prawidłowy wzrost roślin.
Zaplanuj trawnik w ogrodzie
Trawnik zazwyczaj będzie znajdował się w części reprezentacyjnej ogrodu (przód domu) oraz w części rekreacyjnej. Jak już wspominaliśmy – powinniśmy zasiać tam inne mieszanki traw. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy właściwie przygotować grunt.
Zaczynamy od porządków. Oczyszczamy glebę z chwastów, kamieni, gałęzi itp. zanieczyszczeń. Sprawdzamy jakość gruntu. Jeżeli ziemia na naszej działce jest gliniasta, dobrze będzie przemieszać ją z piaskiem, który nada jej lekkości i przepuszczalności. Warto także wzbogacić ją torfem. Ziemi zbyt piaszczystej strukturę poprawi dodatek próchnicy.
Sprawdzamy także pH gleby. Używamy do tego papierków lakmusowych. Dla trawy optymalny jest odczyn obojętny. Gdy gleba jest zbyt kwaśna musimy zastosować tzw. wapnowanie. W tym celu mieszamy grunt z kredą ogrodniczą i na około dwa tygodnie powstrzymujemy się od dalszych zabiegów.
Następnie glebę nawozimy. Najlepiej zrobić to jesienią. Grunt mieszamy wtedy z nawozem organicznym np. kompostem. Jeśli nie mieliśmy możliwości wzbogacić gleby przed zimą, robimy to na trzy tygodnie przed siewem. Najlepiej zastosować długo działający nawóz do trawników. Rozsypujemy go za pomocą siewnika i mieszamy z wierzchnią warstwą gruntu. Siewnik to przyrząd, który warto kupić. Przyda się do corocznego nawożenia, pierwszego wysiewu i dosiewania trawy. Nawożenie nie będzie skuteczne gdy wykonamy je zaraz po wapnowaniu. Dwa tygodnie odstępu to niezbędne minimum, które należy zachować między tymi zabiegami.
Następnie grunt należy wyrównać. Przyda się do tego wał, który również warto kupić – będziemy używać go przy wysiewie nasion trawy, a także przy cyklicznych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych.
Po wyrównaniu i ubiciu ziemi regularnie ją podlewamy, tak by złapała sporą wilgotność. W glebie dobrze nawilżonej nasiona trawy lepiej kiełkują.
Trawnik od reszty ogrodu oddzielają na przykład obrzeża trawnikowe. Warto uwzględnić je w swoim budżecie i zakupić na początku prac. Będą stanowić także element dekoracyjny ogrodu.
Przygotowania do wysiewu trawnika najlepiej zacząć na około miesiąc przed samym siewem. Trawnik wysiewamy w kwietniu, do prac możemy przystąpić więc już z końcem lutego.
Stwórz piękną rabatę
Przygotowanie gruntu pod rabatę z początku wygląda podobnie jak prace przy trawniku. Grunt staranie odchwaszczamy, oczyszczamy z kamieni, gałęzi i śmieci oraz przekopujemy.
Teren na rabatę powinien być oddzielony od trawnika – trawa może zagłuszyć niektóre rośliny. Tę rolę idealnie spełni rollborder drewniany.
Następny krok zależy od rodzaju roślin, które pojawią się na naszej rabacie. W cienistym zakątku warto zrobić rabatę, w której znajdą się na przykład iglaki, rododendrony, hortensje czy też kiścienie. Pod taką rabatę powinniśmy zakupić glebę kwaśną, o pH poniżej 7. Pod kącik z lawendą lub żywopłot z bukszpanu wybierzmy ziemię zasadową. Zanim więc przystąpimy do finalnego przygotowania rabaty pod nasadzenia, musimy zdecydować się jakie krzewy, byliny czy drzewka pragniemy posiadać w ogrodzie. Szczegółowo o doborze roślin na poszczególne rabaty napiszemy w kolejnych artykułach.
Warzywnik mile widziany
Właściwe przygotowanie gleby pod warzywnik to podstawa, jeśli zależy nam na dorodnych plonach. Ziemię tradycyjnie należy oczyścić, odchwaścić i przekopać. Jeżeli grunt na naszej działce jest słabej jakości warto zastanowić się nad zakupieniem zasobnej ziemi, którą zastąpimy słaby grunt w miejscu na warzywnik. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest także specjalna skrzynka na warzywa. Wypełniamy ją żyzną ziemią, a następnie wysiewamy w niej nasiona warzyw.
Sprawdzamy także pH gruntu. Pożądany jest odczyn obojętny. Gdy gleba jest zbyt kwaśna wapnujemy ją kredą ogrodową. Gdy jest zbyt zasadowa zakwaszamy na przykład ptasim obornikiem.
Zabiegi przygotowujące grunt w warzywniku warto wykonać już jesienią. Przed zimą ziemię przekopujemy i zostawiamy w tzw. ostrej skibie (nie rozgrabiamy jej). Poprawia to strukturę gruntu. Grunt możemy nawieźć obornikiem. Jednak należy pamiętać, by nie stosować go częściej niż raz na 2-3 lata. Tak przygotowana gleba wiosną, przed wysiewem wymagała będzie jedynie delikatnego spulchnienia i wyrównania grabiami.
Gdy ziemię pod warzywnik możemy przygotować dopiero wczesną wiosną, wzbogacamy ją kompostem i nawozami mineralnymi. Jeżeli chcemy zastosować obornik, to tylko dobrze rozłożony. Po takim nawożeniu gleby musimy odczekać 3-5 tygodni do wysiewu nasion.
Gdy grunt mamy przygotowany, możemy ruszać do dalszych prac. Zacznijmy od trawnika. W kolejnym artykule skupimy się bardziej szczegółowo na jego zakładaniu. Wytłumaczymy jak wysiewać trawę, jak dbać o wschodzące młode źdźbła, kiedy pierwszy raz kosić i nawozić młodą murawę. Omówimy także podstawowe, coroczne zabiegi pielęgnacyjne trawnika, by był prawdziwą dumą i ozdobą naszego ogrodu.