Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu Poradnik Początkującego Ogrodnika. W comiesięcznych artykułach będziemy podpowiadać jak stworzyć od podstaw ogród swoich marzeń. Omówimy jak rozplanować przestrzeń w ogrodzie, jak przygotować grunt pod trawnik, rabatę czy warzywnik, w jakie elementy architektury warto wyposażyć nasz ogród oraz jakie rośliny wybrać do nasadzeń? Będzie to kompletne kompendium podstawowej wiedzy na temat zakładania i pielęgnacji ogrodu.
W pierwszym artykule poruszymy temat rozplanowania poszczególnych elementów w naszym ogrodzie. To ważne by używana przez nas przestrzeń była właściwie zagospodarowana. Powinna być estetyczna, trafiającą w nasz gust, ale również funkcjonalna.
Plan to podstawa
Przystępujemy zatem do podzielenia naszego ogrodu na strefy funkcjonalne. Możemy wyróżnić strefę reprezentacyjną naszego ogrodu, część wypoczynkowo-rekreacyjną oraz użytkową.
Strefa reprezentacyjna
Część reprezentacyjna ogrodu to zazwyczaj miejsce przed domem. Piękna rabata, soczysta, gęsta trawa, dekoracyjnie kwitnące krzewy, oczko wodne czy skalniak - to elementy w które możemy wyposażyć ten fragment ogrodu.
Planując nasadzenia wybierajmy rośliny według stanowiska, które lubią. Jeśli przód domu jest zacieniony możemy stworzyć leśną rabatę z host, paproci i żurawek. Z krzewów możemy wybrać pięknie kwitnące rododendrony lub hortensje. Na miejscu słonecznym może z kolei powstać rabata w stylu prowansalskim - pełna lawend i traw ozdobnych. Z krzewów możemy wybrać kwitnące od wczesnej wiosny forsycje lub berberysy z dekoracyjnymi liśćmi. Słoneczne, ale zaciszne miejsce w ogrodzie polubi magnolia. Tworząc rabaty pamiętajmy o podstawowej zasadzie - z tyłu rabaty sadzimy rośliny wysokie, na przód wybieramy gatunki niższe.
Strefa reprezentacyjna to także strefa wejściowa do naszego domu. Musimy więc uwzględnić w niej ścieżki i drogi prowadzące do drzwi i garażu. Być może warto pomyśleć o miejscu na dodatkowy samochód? Podjazd i drewniana wiata garażowa doskonale spełni tą funkcję. Przy ogrodzeniu można zaplanować dekoracyjny żywopłot, który z czasem stanie się naturalną osłoną przed wiatrem, ale także zwiększy poczucie naszej prywatności.
Na trawnik w części reprezentacyjnej ogrodu lepiej wybrać mieszanki traw gazonowych - charakteryzuje je powolny wzrost i piękny zielony kolor.
Strefa wypoczynkowa
To zazwyczaj miejsce z tyłu domu, rozpoczyna się już od tarasu. Strefa wypoczynkowa to miejsce, w którym powinna się znaleźć altana ogrodowa, a w jej bliskiej okolicy warto zaplanować także grill.
Gdy mamy dzieci bezwarunkowo musimy znaleźć miejsce na plac zabaw. Koniecznie wyposażmy go w domek dla dzieci, piaskownicę czy huśtawki. Plac zabaw warto umiejscowić blisko tarasu, by zażywając na nim odpoczynku, móc nadzorować swoje pociechy. W strefie reprezentacyjnej możemy zaplanować także drewniane elementy małej architektury. Pergola drewniana, owinięta pnączem będzie ładną dekoracją i stworzy zacieniony zakątek, przy którym będzie można odpocząć.
Ta część ogrodu to także miejsce na meble ogrodowe. Drewniany stolik przy grillu sprawi, że spożywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.
Trawnik w strefie rekreacyjnej powinien powstać z mieszanek traw sportowych. Cechuje je wysoka odporność na udeptywanie.
Strefa użytkowa
Ta część zazwyczaj umieszczana jest na krańcu ogrodu. Przeważnie uważana za najmniej reprezentatywną, ale przy obecnej ilości dostępnych rozwiązań nie musi tak być. Zalicza się do niej warzywnik, mini sad, domek narzędziowy, kompostownik czy też zabudowę śmietnika.
Ostatnio w modzie jest tworzenie warzywników w drewnianych eleganckich skrzyniach. Przy warzywniku stawiamy kompostownik w obudowie z drewna i w ich bliskiej okolicy domek narzędziowy. Tak skompletowane elementy będą ze sobą współgrać i razem tworzyć harmonijną całość.
Gdy w domu mamy kominek warto w ogrodzie uwzględnić miejsce na drewutnię.
Styl w ogrodzie
Wszystko zależy od naszych upodobań oraz od tego ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację ogrodu. Gdy mamy mało czasu lepiej wybrać rośliny wieloletnie, nie wymagające i łatwe w uprawie.
Z najpopularniejszych ogrodowych stylów możemy wyróżnić:
- styl nowoczesny, w którym ogród jest mocno uporządkowany - proste symetryczne kształty, rośliny często szczepione na pniu, strzyżone w klasyczne, proste kształty (kule, stożki). Dodatkami jest kamień, metal i szkło i zawsze modne drewno (zazwyczaj malowane na nowoczesne kolory).
- styl wiejski - swobodny i pozornie nieuporządkowany. Ogród powinien być pełen kwitnących kwiatów, kolorowy i pachnący. Do tego typu ogrodu pasują dodatki z drewna.
- styl japoński - to ogród pełen symboliki i harmonii, każdy element ma tutaj znaczenie, obowiązkowo powinny znaleźć się w nim elementy z kamienia, woda oraz typowe japońskie rośliny - formowane bonsai czy klony japońskie.
Gdy już wybierzemy styl naszego ogrodu, wyznaczymy i rozrysujemy na planie poszczególne jego strefy, możemy przystąpić do dalszych działań. W kolejnym artykule podpowiemy jak przygotować teren pod poszczególne strefy ogrodu. Rabata, trawnik, warzywnik - każde ma swoje odmienne wymagania co do podłoża. Wspólnie zaplanujemy potrzebne nasiona, nawozy i narzędzia, by wiosną bez wahania ruszyć do pierwszych prac.