Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Wiosenne kwiaty w ogrodzie

Wiosenne kwiaty w ogrodzie

Wiosna coraz śmielej budzi się do życia. Ogród się zazielenia i zdobi w pierwsze kolory. Zakwitają wiosenne krzewy i kwiaty na rabatach. Wbrew pozorom, o tej porze roku istnieje już bardzo dużo roślin, którymi możemy pokolorować ogród. Znajdziemy wśród nich proste w uprawie, a pięknie kwitnące rośliny cebulowe oraz wieloletnie kwiaty, krzewy i drzewa. Spragnieni kolorów możemy także pokusić się o szybkie ozdobienie ogrodu jednorocznymi kwitnącymi roślinami. Zapoznajmy się więc z tymi wyjątkowymi roślinnymi okazami, które mogą zdobić ogród, już w pierwszych dniach po zimie.

Wiosenne kwiaty cebulowe

Któż nie lubi uroczych krokusów, kolorowych tulipanów czy pachnących hiacyntów? Mogą zdobić nasz ogród już z początkiem wiosny. Aby jednak cieszyć się nimi teraz, do gruntu należy zasadzić je jesienią. Właśnie wtedy w sklepach ogrodniczych znajdziemy największy wybór tych roślin cebulowych. Sadzimy je na słonecznym stanowisku, w żyznej i przepuszczalnej glebie. Cebulki zagłębiamy w grunt na głębokość 2-3 wysokości cebuli. Aby nie stały się pożywieniem dla szkodników, warto zasadzić je w specjalnych koszyczkach. Gdy przekwitną, należy wykopać je z gruntu (około lipca), przesuszyć w przewiewnym miejscu i jesienią (październik) ponownie zasadzić na rabacie. Nie wszystkie rośliny cebulowe musimy wykopywać co roku, niektóre wystarczy wykopać raz na kilka lat.

Do roślin cebulowych, które kwitną wczesną wiosną zaliczamy tulipany, krokusy, szafirki, hiacynty, narcyzy. Najpiękniej prezentują się sadzone w grupach. Mogą także być ozdobą tarasu lub balkonu. Drewniana donica wypełniona po brzegi niebieskimi szafirkami, będzie elegancką dekoracją. Warto postawić na odmiany nietypowe - tulipany o ciekawych barwach lub fantazyjnie postrzępionych płatkach, nietypowe białe lub różowe szafirki lub narcyzy o oryginalnie wybarwionych płatkach i trąbkach.

Wcześnie kwitnące rabaty

Poza roślinami cebulowymi wczesną wiosną na naszej rabacie mogą także kwitnąć byliny. Zalicza się do nich na przykład pierwiosnek ogrodowy, popularnie zwany prymulą. Istnieje sporo odmian pierwiosnków, które przez wiele lat możemy uprawiać na rabacie. Lubią miejsca jasne, ale nie w pełnym słońcu, a gleby zasobne, próchnicze i wilgotne. Źle rosną na gruncie piaszczystym, raczej preferują gleby gliniaste. W bezśnieżne, mroźne zimy warto okryć je igielnymi gałązkami.

Popularną i oryginalną byliną kwitnącą od pierwszych dni wiosny jest sasanka. Możemy spotkać ją w odcieniach różu, fioletu i bieli. Cechą charakterystyczną tej rośliny są delikatne srebrzyste włoski, którymi pokryte są zarówno listki, łodygi, jak i pączki kwiatowe. Sasanka jest do tego rośliną miododajną, cennym źródłem pokarmu dla pszczół, które budzą się do życia po zimie. Stanowisko dla sasanki powinno być słoneczne, a gleba raczej piaszczysta, lekko wilgotna. Zimę spędza w gruncie i w zasadzie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wymieniając wcześnie kwitnące byliny nie można zapomnieć o ciemierniku. Roślina ta zwana jest także różą Bożego Narodzenia, ponieważ w łagodne zimy kwitnie nawet w okresie świąt. Jej kwiaty najczęściej występują w kolorze bordowym lub białym. Na zimę nie gubi liści. Ciemiernik preferuje stanowiska osłonięte i półcieniste, a glebę próchniczną, stale wilgotną, raczej gliniastą, ale przepuszczalną.

Krzewy kwitnące od pierwszych wiosennych dni

Na przełomie marca i kwietnia znajdziemy także sporo krzewów i drzew, które rozpoczynają kwitnienie. Również tego typu rośliny mogą kolorować nasz ogród, od razu po zakończeniu zimy.

Zaliczyć tutaj możemy forsycję, która wczesną wiosną obsypuje się żółtymi kwiatami. To zupełnie niewymagający krzew. Dodatkowo łatwo sie formuje, można tworzyć z niej oryginalne, barwne żywopłoty. Forsycje preferują stanowiska słoneczne. Są odporne na mróz.

Wiosną zjawiskowo zakwita także magnolia, ale jej wymagania pielęgnacyjne są już nieco większe niż forsycji. Magnolie, zależnie od odmiany zakwitają przed pojawieniem się liści na biało, bordowo lub różowo. Kwiaty często ładnie pachną, ale przede wszystkim są niezwykle piękne. Magnolia dobrze rośnie na stanowisku słonecznym , ale koniecznie musi być to miejsce zaciszne i osłonięte od wiatrów. Zimą zabezpieczenia przed mrozem wymagają młode sadzonki.

Wymieniając wiosenne, kolorowe krzewy warto wspomnieć o oryginalnym judaszowcu kanadyjskim. Podobnie jak magnolia zakwita nim pojawią się liście. Jego kwiaty są drobne i różowe, ale obsypują dosłownie całe drzewo, nawet jego pień. Judaszowiec dobrze odnajdzie się na stanowisku słonecznym, glebach żyznych i przepuszczalnych.

Jednoroczne rośliny kwitnące

Szybkim sposobem na dodanie rabacie kolorów jest zasadzenie kwitnących roślin jednorocznych. O tej porze roku naprawdę mamy już w czym wybierać: kolorowe bratki, skromne stokrotki, niezapominajki, jaskry czy nawet pelargonie, aksamitki czy begonie, są często w stanie udekorować nasz ogród aż do końca lata. Choćby zwykle obrzeże trawnikowe, nabierze oryginalności jeśli wzdłuż niego posadzimy rządek bratków czy aksamitek.

Wiosna to piękny czas w ogrodzie. Do życia budzi się wiele roślin, ogród zazielenia się i koloruje. Warto rozplanować w nim rośliny, tak by zakwitały jedna po drugiej, już od pierwszych wiosennych dni. Takie rośliny są szczególnie cenne, gdy stęsknieni po zimowej aurze wypatrujemy ciepła, słońca i barw.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu