Hortensje, róże, bluszcze czy winorośle – pnące odmiany kwiatów i krzewów pomagają zagospodarować przestrzeń ogrodu i potrafią zupełnie odmienić jego oblicze. Kwitnące ściany budynków, mieniące się całą paletą barw kratki ogrodowe i pergole są pięknym elementem ozdobnym przydomowej przestrzeni. Jednak o popularności roślin pnących w ogrodzie decydują nie tylko ich walory dekoracyjne, ale przede wszystkim wysoka użyteczność.
Pnącza – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
Rośliny pnące zajmują niewiele miejsca i charakteryzują się bardzo wysokim tempem wzrostu – co pozwala wypełnić zielenią przestrzeń ogrodu już w trakcie 1,5-2 miesięcy. Pnącza szybko i dokładnie potrafią zasłonić zniszczoną elewację, doskonale sprawdzą się także w roli alternatywnego ogrodzenia, zastępując stary płot czy zniszczoną siatkę. Ozdobne liście pnących kwiatów i krzewów pomagają osłonić część ogrodu przed słońcem, tworząc zacienione zakątki do grillowania lub innej formy relaksu na świeżym powietrzu. To również świetny wybór w przypadku nowo powstającego ogrodu pełnego wolnej przestrzeni. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał pnących kwiatów i krzewów, potrzebny jest odpowiedni zestaw małej architektury ogrodowej.
Jak dbać o pnącza w ogrodzie – kratka ogrodowa, drewniany trejaż czy pergola?
Podpory do roślin pnących stanowią fantastyczny sposób na zaaranżowanie przestrzeni ogrodu, a także zapewniają odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju roślin. Do najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych w ogrodzie przy uprawie roślin pnących należą paliki drewniane, kratka ogrodowa czy drewniany trejaż; dobrym wsparciem, a zarazem sposobem na wyeksponowanie walorów dekoracyjnych roślin, są też pergole ogrodowe.
Rodzaj podpory powinien być dopasowany do rozmiarów oraz rodzaju rośliny pnącej. Paliki drewniane zwężają się ku dołowi, co ułatwia montaż w podłożu, bez konieczności wykonywania dodatkowych otworów. Ta prosta konstrukcja pomoże utrzymać w pionie wiele gatunków kwiatów pnących, jak również owoców i warzyw takich jak maliny, pomidory czy groszek.
Najprostszym sposobem, żeby ozdobić ścianę budynku, jest kratka ogrodowa. Złożona z ramy i kratownicy podpora będzie idealnym rozwiązaniem np. dla pnącej odmiany hortensji lub róży. Drewniana kratka ogrodowa może zostać przymocowana także przy tarasie lub na balkonie.
Kolejną konstrukcją wspierającą rośliny pnące jest drewniany trejaż. Jego budowa ogranicza się do jednego szeregu słupów, które od góry łączy pozioma belka. Stelaż wypełniają ażurowe kratki lub inne formy. Drewniany trejaż porośnięty pnącą roślinnością może stanowić wspaniałą ścianę zieleni, pełniąc funkcję dekoracyjną lub osłaniając ogród od ulicy czy sąsiadów.
Pergole ogrodowe stanowią najbardziej zaawansowane konstrukcje o przestrzennym kształcie. Drewniana pergola prosta lub półokrągła najczęściej tworzona jest przez dwa rzędy słupków, podtrzymujących ażurowe zadaszenie. Połączone ze sobą pergole ogrodowe mogą współtworzyć aleje spacerowe i inne zacienione przestrzenie relaksu w przydomowej przestrzeni.
Najpopularniejsze pnącza – na drewniany trejaż lub pergolę
Najlepiej, aby pnące kwiaty i krzewy miały atrakcyjny wygląd, a przy tym były łatwe w uprawie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele gatunków pnączy, w związku z czym wybór wcale nie jest prosty.
Zadbany ogród powinien być piękny przez cały rok, także jesienią. Wiciokrzew pomorski zachwyca swoją nietypową urodą i przyjemnym zapachem fioletowo-czerwonych kwiatów. Jest przy tym mało wymagający i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Ogród w stylu romantycznym nie może obyć się bez pnącej odmiany róży. To roślina bardzo obficie kwitnąca, dzięki czemu prezentuje się w ogrodzie niezwykle atrakcyjnie. Pędy róży nie są klasycznymi pnączami, w niektórych przypadkach warto więc przywiązać je do drewnianego trejażu lub pergoli ogrodowej.
Niektóre pnącza, takie jak glicynia czy pnąca hortensja, wymagają naprawdę solidnej podpory, w związku z czym do ich uprawy może okazać się konieczne wzmocnienie konstrukcji drewnianej pergoli czy trejażu. Przepiękne fioletowe kwiaty glicynii w pełni rekompensują jednak te starania. Hortensja będzie trafionym wyborem, jeżeli drewniany trejaż lub pergola znajduje się w zacienionym miejscu.
Jakie odmiany winorośli możemy posadzić w swoim ogrodzie?
W ogrodowym zaciszu doskonale prezentują się nie tylko kwiaty pnące, ale także krzewy winorośli, które oprócz atrakcyjnego wyglądu mogą zaoferować też apetyczne owoce.
Najsmaczniejsze są winorośle deserowe, jednak ze względu na konieczność częstego przycinania oraz wysoką wrażliwość na mróz nie poleca się ich uprawy przy pergoli ogrodowej. Do produkcji wina wykorzystywane są o wiele bardziej soczyste i zawierające większą ilość cukru oraz kwasów winorośle deserowo-winne. Przy ogrodowej pergoli najlepiej posadzić tzw. odmiany altanowe – odporne na niskie temperatury, o atrakcyjnych liściach oraz owocach nadających się do bezpośredniego spożycia. Często wybieranymi odmianami są m.in. Ontario, Alwood czy Svenson Red.
Zanim posadzimy w ogrodzie krzew winorośli, warto dokładnie przemyśleć lokalizację pergoli ogrodowej. Winorośl lubi ciepło. Drewniana pergola, przy której będziemy sadzić krzewy winorośli, powinna być zatem ustawiona w mocno nasłonecznionej części ogrodu. Podczas sadzenia winorośli ważna jest również głębokość – optymalna wynosi około 25-35 cm. Zaleca się kupno sadzonek w pojemnikach, dobrze się przyjmują i lepiej rosną w nowych warunkach. Można je sadzić w okresie od połowy maja aż do końca października.