Ogrodzenie to niezwykle istotna kwestia dla każdej przestrzeni, która wymaga zabezpieczenia lub wyznaczenia granic. W zależności od przeznaczenia i zastosowania, istnieje wiele rodzajów ogrodzeń, które różnicuje się przede wszystkim ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji materiału (jego trwałości, ceny czy parametrów). Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od ogrodzenia: czy ma chronić przed hałasem, kurzem, spalinami, czy ma utrudniać wgląd i wstęp.
Wiele zależy również od gustu. Niektórzy dbają o to, aby ogrodzenie współgrało z otoczeniem – dlatego na przykład na terenach fabryk, instytucji czy placów najpopularniejsze są ogrodzenia metalowe i żeliwne. Są one przy okazji niezwykle wytrzymałe i długoletnie.
Wokół domów często stawia się ogrodzenia kamienne lub betonowe – ich niewątpliwą zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne i stabilność. Można je również łączyć z innym materiałem.
My natomiast chcielibyśmy zwrócić uwagę na płoty drewniane i wskazać na ich zalety przy budowie ogrodzeń wokół ogrodów, ogródków, działek i innych rekreacyjnych terenów zielonych.
Płoty drewniane i ich zalety
- estetyka: żadne ogrodzenie nie będzie tak harmonijnie komponować się w otoczeniu roślin jak drewno. Jego zaletą jest naturalność i ekologiczny charakter. Można samemu zdecydować czy pozostawić drewno nie pomalowane i cieszyć się jego strukturą, czy podkreślić jego walory za pomocą wybranego koloru.
- prosty montaż: montaż ogrodzeń drewnianych jest dużo łatwiejszy niż stawianie ogrodzeń z innych materiałów i mniej czasochłonny. Można go wykonać samodzielnie, a instrukcja jak to zrobić dostępna jest chociażby w Internecie. Takie płoty można postawić zarówno na trawniku jak i na podmurówce.
- trwałość: wbrew powszechnej opinii, płoty drewniane mogą służyć przez wiele lat, jednocześnie zachowując swoją estetykę. Należy tylko raz na jakiś czas poświęcić im odrobinę czasu, oczyścić powierzchnię i zakonserwować – częstotliwość takich zabiegów zależy od rodzaju drewna i narażenia na działania warunków atmosferycznych.
Rodzaje płotów drewnianych
Drewno wykorzystywane jest do produkcji różnego rodzaju płotów: mogą to być solidne, wysokie przęsła osłonowe z grubych desek lub malutkie płotki rabatowe, które służą do wyznaczania stref w ogrodzie. Poniżej znajdują się popularne przykłady płotów, z których można tworzyć ogrodzenia zewnętrzne:
- Płoty w ramie: zwane również płotami panelowymi, to duża grupa produktów. Ich standardowy, najczęściej spotykany rozmiar to 180 x 180 cm, ale na potrzeby rynku coraz częściej produkowane są przęsła o mniej standardowych wymiarach (niższe lub węższe). Można wybierać również wśród różnych form i kolorów. Najpopularniejsze rodzaje płotów w ramie to płoty lamelowe (cienkie, tanie, używane zazwyczaj jako dodatek do ogrodzeń z siatki) i płoty żaluzje (bardzo ładne i oryginalne, a przy okazji mające grubą, solidną ramę).
- Płoty typu HOLENDER: mają klasyczną formę. Składają ze szczelnie połączonych ze sobą za pomocą solidnego rygla pionowych desek. Mogą być one na końcach zaokrąglone lub zaostrzone. Czasami zdarzają się warianty z deskami ułożonymi poziomo.
- Płoty sztachetowe: popularne płoty, które stosuje się zazwyczaj w przypadku kiedy chcemy ogrodzić teren, ale nie pozbawiać się widoczności. Płoty mają wysokość zazwyczaj do 1 metra a sztachety są ułożone luźno.