Przedwiośnie – intensywny czas prac ogrodowych
Koniec zimy w ogrodach wygląda jakby jeszcze wszystko było uśpione, a tu zaczyna się czas dynamicznych prac w ogrodzie. Niekiedy zabiegi wykonane w tym okresie rzutują na przebieg całego sezonu wegetatywnego naszych nasadzeń w ogrodzie.
W zależności od warunków atmosferycznych w różnoraki sposób musimy zadbać o nasze działki. Jeśli utrzymuje się pokrywa śnieżna, to delikatnie strzepujemy ciężki śnieg z gałęzi drzew i krzewów by pędy nie uległy wyłamaniu. Jeśli utrzymuje się mróz, warto sprawdzić okrycia roślin i ewentualnie uzupełnić warstwę okrywową roślin bardziej wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podczas odwilży z kolei musimy zadbać o zimozielone okazy by nie dopuścić do przesuszenia. Nie możemy zapomnieć o wszystkich nasadzenia w donicach i warzywnikach, gdyż tu podłoże wysycha bardzo szybko.
Na przedwiośniu, jeśli pogoda nam sprzyja zaczynam pierwsze prace w ogrodzie. Porządkujemy rabaty, wycinamy suche pędy, przycinamy rośliny kwitnące: budleje, hortensje, krzewuszki itp. Wszystkie prace musimy wykonywać ostrożnie, bo z ziemi wyłaniają się już świeże pędy roślin, jak również kwiaty przedwiośnia: ranniki, przebiśniegi czy krokusy.
Przełom lutego i marca to również, przy ładnej pogodzie, dobry moment do cięcia drzew owocowych. Pora wyciągnąć z domków narzędziowych sprzęt potrzebny do odmładzania drzewek. Warto przypomnieć, że zabiegi pielęgnacyjne zawsze dokonujemy czystymi i ostrymi narzędziami. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się chorób oraz osłabienia drzew i krzewów. Jeśli temperatura nam sprzyja i utrzymuje się na poziomie 10 stopni możemy przystąpić do oprysków brzoskwiń i nektaryn przeciw kędzierzawości liści.
W domkach ogrodnika lub domach możemy przystąpić do wysiewu nasion kwiatów lub roślin użytkowych. Donice napełniamy najlepiej ziemią do rozsady (bogatą w odpowiednie mikro i makroelementy) i wysiewamy nasiona na lekko zwilżoną ziemię, po czym przykrywamy delikatnie warstwą próchniczą i ponownie zwilżamy. Dzięki temu w sezonie uzyskamy własne sadzonki pomidorów, papryki, sałaty czy selera.
W marcu sadzimy również, przy sprzyjających warunkach, krzewy i drzewa ozdobne jak i owocowe. Pamiętajmy by rośliny kupować tylko w sprawdzonych szkółkach. Jest to gwarancja, iż nabędziemy zdrowe i silne egzemplarze, które bez trudu przyjmą się w nowych warunkach. Planując nowe stałe nasadzenia pamiętajmy o pokroju roślin jaki osiągną w pełni swojego rozrostu, tak by w przyszłości sąsiadujące rośliny nie konkurowały ze sobą o dostęp do wody i słońca.
Bardzo ważnym zadaniem każdego ogrodnika na przedwiośniu jest odpowiednie nawożenie wszystkich roślin w ogrodzie zaczynając od trawników, po rośliny ozdobne i użytkowe. Dostarczenie odpowiednich związków pomoże im szybciej i łatwiej wejść w nowy sezon a później cieszyć nasze oko ich wyglądem.
Także szpadle i sekatory w dłoń. Zaczynam nowy sezon!