Majówka to przeważnie czas odpoczynku i relaksu. Możemy spędzać ją na łonie natury, spacerując i korzystając z ładnej pogody, możemy pokusić się o krótki wyjazd lub spędzić wolny czas w przydomowym zaciszu, relaksując się i odpoczywając w ogrodzie lub na działce. Jeśli dodatkowo praca w ogrodzie jest dla nas formą relaksu, możemy uznać, że plan na majówkę mamy gotowy.
Wielu z nas, w wolne majowe dni w końcu ma czas, by zająć się swoim ogrodem. Niekiedy musimy zająć się pielęgnacją ogrodu z konieczności. Aby zachował piękny wygląd należy przecież o niego dbać. Ale bywa również tak, że ogrodowe zajęcia odprężają nas i sprawiają przyjemność.
Ruszamy więc do ogrodowych zajęć! Co możemy zrobić? Oto lista zadań, których możemy się podjąć:
Pielęgnacja trawnika i roślin.
Nasz trawnik potrzebuje wertykulacji (usunięcia suchych i martwych źdźbeł), aeracji (napowietrzenia poprzez nakłucie na przykład widłami), dosiania nasion w miejscach gdzie trawa się przerzedziła oraz nawiezienia nawozem bogatym w azot. Z pewnością warto już także regularnie go podlewać i kosić.
Więcej o pielęgnacji trawnika przeczytasz w artykule na ten temat.
Pozostałe rośliny także potrzebują wsparcia w postaci nawozu. Rabaty z pewnością warto odchwaścić, poprzycinać krzewy i drzewka, odświeżyć wysypaną pod roślinami korę lub kamienie.
Nowe rośliny i nasadzenia.
W pierwszych dniach maja możemy pokusić się także o zakup nowych roślin do naszego ogrodu. Wybór drzewek lub krzewów o tej porze roku jest ogromny. Możemy także pomyśleć o dekoracyjnie kwitnących bylinach, które ozdobią rabatę na dłużej. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni.
Stworzenie wiejskiej rabaty.
Jeśli marzy nam się sielski i romantyczny krajobraz w ogrodzie, stwórzmy wiejską rabatę. Powinny znaleźć się na niej rośliny, które dobrze znamy z naszego dzieciństwa. Na takiej wiejskiej łączce mogą rosnąć floksy wiechowate, ostróżki, onętki (kosmosy), maki, szałwie omszone, rudbekie i łubiny.
Do jej stworzenia wystarczy kupić sadzonki lub nasiona wymienionych roślin, dobrą ziemię ogrodniczą i obrzeże, które oddzieli rabatę od trawnika – w tej roli doskonale sprawdzi się rollborder drewniany.
Zbudowanie domku dla pszczół.
Pszczoły pełnią ważną rolę w przyrodzie, warto je wspierać. A dodatkowo, gdy staną się mieszkankami naszego ogrodu, zapylając rośliny sprawią, że nasze plany będą bogatsze i bardziej wartościowe. Zbudujmy więc domek dla pszczół tzw. dzikich zapylaczy. Do zbudowania domku wystarczy skrzynka lub koszyczek po truskawkach, który wypełnimy rurkami bambusa lub trzciny. Rolę domku może pełnić także drewniany klocek z nawierconymi otworami. Domek możemy umieścić nieopodal przydomowego sadu, warzywnika, bądź wyjątkowo kwietnej rabaty, tak by w bliskim otoczeniu pszczół znalazło się obfite źródło pokarmu.
Zorganizowanie kącika dla dzieci.
Dzieci również mogą spędzać mile czas w ogrodzie. Stwórzmy im wyjątkowy plac zabaw. Domek dla dzieci, drewniana huśtawka z drabinką, piaskownica – to wszystko sprawi, że maluchy z ochotą będą przebywać na świeżym powietrzu.
Stworzenie zielnika lub warzywnika na tarasie.
Prosty zielnik możemy bez trudu zorganizować, nawet na niewielkim tarasie. Wystarczy gotowy warzywnik drewniany, który wypełnimy wartościowym gruntem. Zioła najlepiej kupić w formie sadzonek. Warto skusić się na rozmaryn, bazylię, tymianek, oregano i kolendrę. Nie wszystkie z tych ziół wytrzymają zimę na zewnątrz, niektóre na okres chłodów należy przenieść do domu. Z warzyw wysiejmy natkę pietruszki, szczypior, szpinak i roszponkę. Warzywnik i zielnik umieszczony na tarasie sprawi, że pyszne i świeże nowalijki będą na wyciągnięcie ręki.
Ozdabiamy balkony.
Jeśli nie mamy jeszcze na balkonach donic kipiących kwiatami, to jest dobry czas na zmianę. Warto ozdobić balkony kwitnącymi roślinami jednorocznymi. Sadzonki pelargonii, petunii, niecierpków czy begonii będą wielką dekoracją. Nie są to rośliny wymagające i trudne w pielęgnacji – do pięknego wzrostu wystarczy im regularne podlewanie, nawożenie oraz obrywanie przekwitniętych kwiatostanów.
Grillowanie
Nieodłącznie z pierwszymi, wolnymi majowymi dniami kojarzy się grillowanie. Na pewno jest to sposób na miłe spędzenie czasu, zarówno w gronie rodziny jak i znajomych. Warto zaaranżować przytulny kącik na takie spotkania. Meble ogrodowe to podstawowe wyposażenie, jakie powinno się w nim znaleźć, zaś drewniany pawilon ogrodowy lub altana ogrodowa sprawią, że zyskamy schronienie przed przelotnymi opadami. Do tego subtelne oświetlenie lub aromatyczne świece i mamy gotowy klimatyczny kącik na majowe wieczory.
Majówka zwykle przywołuje przyjemne skojarzenia. Postarajmy się, by w tym roku też tak było. Spędźmy czas na łonie natury, w swoim ogrodzie lub na działce, relaksując się wśród roślin, pielęgnując je i korzystając z odprężenia jakie nam dają. Cieszmy się z miłych wieczorów w gronie znajomych i rodziny oraz smakołyków, które przyrządzimy na pierwsze majówkowe grillowanie.