Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ozdoby wielkanocne prosto z ogródka

Ozdoby wielkanocne prosto z ogródka

Wielkanoc już blisko, zaczynamy więc myśleć o świątecznych dekoracjach naszego domu lub mieszkania. Źródłem inspiracji może być ogród i budząca się do życia natura. Stwórzmy ozdoby wielkanocne prosto z ogródka, które będą bogate w zieleń, pastele, kwiaty i świeżość. Ozdóbmy nimi nie tylko wnętrze naszego domu, ale także część reprezentacyjną i rekreacyjną ogrodu.

Dekoracje wokół domu

Również otoczenie naszego domu można przystroić na święta. Najpiękniejszymi dekoracjami będą po prostu pięknie kwitnące rośliny. Na naszej rabacie powinny znaleźć się kwiaty należące do grupy wiosennych cebulek, takie jak tulipany, szafirki czy żonkile. Warto także zadbać o obecność kwitnących roślin wieloletnich takich jak pierwiosnki czy sasanki.

W naszym ogrodzie nie może także zabraknąć drzew i krzewów kwitnących od pierwszych cieplejszych dni. Zalicza się tutaj forsycja, magnolia czy wiśnia piłkowana. Zdobnie będą także prezentowały się kwitnące drzewka owocowe. Pomyślmy ponadto o wierzbach, szczególnie o dekoracyjnych odmianach, na przykład z różowymi baziami.

Zieleń w ogrodzie zapewnią rośliny zimozielone, zachowujące liście przez cały rok. Możemy zaliczyć tutaj bukszpany, trzmieliny lub laurowiśnie.

Otoczenie domu możemy także udekorować koszami czy donicami wypełnionymi roślinami cebulowymi, bądź jednorocznymi kwiatami. Donice drewniane możemy zapełnić bratkami, petuniami  czy pelargoniami (przy ujemnych temperaturach bezpieczniej schować je do domu). Wielkie kosze mogą pomieścić kwitnące tulipany czy narcyzy. Postawmy na oryginalne odmiany tulipanów, o ciekawych kolorach czy postrzępionych płatkach.

Na drzwiach może zawisnąć dekoracyjny wieniec upleciony z wierzbowych witek, delikatnie przyozdobiony kolorowymi piórkami i wstążką jutową.

Kwitnące gałązki

Dom warto ozdobić wazonami z kwitnącymi gałązkami krzewów. Żółte forsycje czy drzewka owocowe obsypane białym kwieciem, będą nie tylko dekorowały, ale także pięknie pachniały. W wazonie nie powinno także zabraknąć bazi. Możemy dodać także nieco zieleni. Idealnie sprawdzą się tutaj gałązki bukszpanu, którymi często dekoruje się także koszyczek ze święconką. Takie roślinne gałązki możemy przyozdobić styropianowymi, kolorowymi jajeczkami.

Kwiaty cięte

Z kwiatów ciętych można także tworzyć piękne kompozycje. Tulipany czy żonkile ładnie prezentują się w wazonie. Pamiętajmy jednak, by żonkile przetrzymać przez dobę w osobnym wazonie. Kwiaty te świeżo po ścięciu wydzielają substancję, która zatyka kanaliki, uniemożliwiając roślinie pobranie wody. Oddzielając je na jakiś czas od innych kwiatów, pozbywamy się szkodliwej substancji i możemy wówczas bezpiecznie ustawić żonkile w jednym wazonie, na przykład z tulipanami. Takie kwietne bukiety możemy wzbogacić gałązkami z baziami.

Kwiaty w doniczkach

Kwitnących roślin doniczkowych już także nie brakuje. Możemy skomponować piękną dekorację na duży stół świąteczny, łącząc w niedużym koszu bratki, stokrotki i niezapominajki. Bardzo ładne kompozycje możemy stworzyć także z hiacyntów, szafirków i krokusów. Duża misa wypełniona po brzegi niebieskimi szafirkami, będzie prezentowała się naprawdę imponująco. Hiacynty posadzone w szkle, bez ziemi także będą elegancką ozdobą, dodatkowo upajającą aromatycznym zapachem. Proste dekoracje można także przygotować z prymulek - wystarczy świąteczna osłonka lub kosz, odrobina rafii lub dekoracja w postaci zajączka na drewnianym patyczku, wetknięta w donicę z rośliną.

Warto wspomnieć także o mircie, roślinie doniczkowej, która odeszła w zapomnienie. Jej delikatnymi gałązkami możemy udekorować wielkanocny koszyczek. Sam mirt będzie ładnie wyglądał postawiony na parapecie, w ładnym białym koszu ozdobionym naturalną rafią lub w osłonce z juty.

Nowalijki i zioła

Nie dość, że dodadzą smaku potrawom wielkanocnym, mogą także dekorować. Na około 10 dni przed Wielkanocą na ładny spodek, wyłożony wilgotną watą lub gazą, wysypujemy nasiona rzeżuchy. Akurat na święta wyrośnie nam rzeżuchowa łączka, wystarczy postawić na niej cukrowego baranka - dekoracja gotowa! Dobrym pomysłem jest także wysianie rzeżuchy w skorupkach po jajkach. Rzeżucha jest pysznym dodatkiem do dań z jaj, a jej kiełki są dodatkowo bardzo zdrowe.

Na około dwa tygodnie przed świętami do doniczki z ziemią możemy wysiać owies. To również ładna dekoracja świątecznego stołu. Takie zielone łączki są ładną, nadającą świeżości, dekoracją wielkanocnego stołu.

Smak i charakter wielkanocnym daniom nadadzą także zioła. Natka, szczypior, świeża rzodkiewka prosto z grządki czy niewielkie listki sałaty mogą służyć jako dekoracja świątecznych dań. Tarasowe warzywniki drewniane wypełnione wschodzącymi warzywami, mogą także być elementem dekoracyjnym, szczególnie gdy uzupełnimy je kwitnącymi aksamitkami (odstraszają szkodniki) i aromatycznymi ziołami.

Jak widać możliwości ozdobienia domu na święta są niezliczone. Nie bójmy się nietypowego łączenia różnych gatunków roślin, niech nasza wyobraźnia działa bez ograniczeń. Postawmy na naturalne rośliny, które same w sobie są zdobne w świątecznym czasie. Wybierajmy nietypowe kolory kwitnących roślin - białe szafirki czy różowe niezapominajki nadadzą wyjątkowości naszej kompozycji. Ozdoby powinna cechować lekkość, delikatność i subtelność, właśnie takie nadają eleganckiego sznytu i uroku.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu