Rola zwierząt w ogrodzie jest nieoceniona. Są one przede wszystkim naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami. Jednak zimowa pora dla wielu zwierząt jest ciężka. Warto przygotować nasz ogród tak, by ułatwić zwierzętom przetrwanie chłodów. Gdy nasz ogród będzie przyjazny dla odwiedzających go zwierząt, możemy liczyć na to, że staną się oni jego stałymi mieszkańcami. Wówczas wiosną odwdzięczą się za zimową troskę.
Jadalnia dla ptaków
Czy nasz ogród w zimowym okresie może stać się jadalnią dla ptaków? Oczywiście! Po pierwsze wśród nasadzeń powinny znaleźć się rośliny, których owoce utrzymują się na gałązkach przez zimę i są naturalnym pokarmem dla ptaków. Zadbajmy więc, by wśród krzewów i drzew w naszym ogrodzie znalazły się: ognik szkarłatny, berberys Thunberga, jarzębina, irga, ligustr pospolity, dzika róża, jałowiec pospolity, cis, głóg lub kalina koralowa. Ptaki z przyjemnością będą podskubywać z nich owoce.
Oczywiście warto zaopatrzyć się także w karmnik. Montujemy go w miejscu zacisznym i bezpiecznym. Na dnie karmnika warto wyłożyć folię aluminiową - ułatwi nam to jego czyszczenie, podczas którego wyrzucamy nieświeże jedzenie oraz ptasie odchody. Ptaszki dokarmiamy wszelkiego rodzaju ziarnem. Idealnie nadaje się słonecznik, siemię lniane, proso, owies, pszenica, płatki owsiane czy nasiona dyni. Poza tym dorzucamy owoce - suszone rodzynki, śliwki, świeże jabłuszko i orzechy sprawdzą się tutaj doskonale. Swoich amatorów znajdzie także słonina (koniecznie niesolona) oraz kasza, ale wyłącznie ugotowana. Możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki do karmienia ptaków. Ciekawym rozwiązaniem są także kule tłuszczowe z zatopionymi ziarnami - są świetnym energetycznym przysmakiem. Karmnik warto także zaopatrzyć w wodę, której deficyt zimą jest silnie odczuwany przez ptaki.
Budki lęgowe
Warto pomyśleć o nich już teraz. Gdy nadejdzie czas zakładania gniazd być może ptaki wprowadzą się do budki lęgowej w naszym ogrodzie. Budkę wieszamy w miejscu bezpiecznym - z utrudnionym dostępem dla kotów czy kun. Altana ogrodowa będzie dobrym miejscem na umieszczenie budki - przy jej daszku będzie wystarczająco wysoko i bezpiecznie dla ptaków. Po zakończonym sezonie budkę lęgową czyścimy, tak by wiosną była gotowa na nowych mieszkańców.
Dlaczego warto zaprosić ptaki do naszego ogrodu?
Przede wszystkim dlatego, że żywią się owadami, które często są szkodnikami ogrodu. Przysmakiem wielu ptaków są mszyce, gąsienice, pająki, mrówki oraz larwy owadów. Na wiosnę gdy mają pisklęta, potrzebują jeszcze więcej pokarmu. Zapewniając im dużo przysmaków zimą, zwiększamy szansę, na częste odwiedziny naszego ogrodu wiosną i dzięki temu naturalne wsparcie w walce ze szkodnikami.
Poza tym, któż nie lubi przyjemnych śpiewów ptaków? Poranne czy wieczorne trele z pewnością umilą czas w ogrodzie.
Jeże mile widziane
Z myślą o jeżach możemy zostawić w ogrodzie pozornie nieuporządkowany kącik. Mogą znaleźć się w nim wygrabione liście, gałęzie, pnie czy kamienie. Taka sterta to idealny domek dla jeży. Rolę tą może pełnić także duża, ceramiczna donica położna na boku lub drewniana skrzynia, którą wypełniamy suchymi liśćmi i przykrywamy gałązkami. Jeże będą nam wdzięczne jeśli będziemy podrzucać im smakołyki, na przykład posiekane surowe mięso lub gotową suchą karmę. Gdy obudzą się po zimowym spoczynku pomogą nam w walce ze ślimakami (zjadają na przykład pomrowy - uciążliwe ślimaki bez skorup), niewielkimi gryzoniami oraz owadami.
Ryjówka pod ochroną
Podobne menu jak jeż preferuje ryjówka. Jest to niewielki ssak, często mylony z myszą. Pochłania ogromne ilości szkodników, poluje w zasadzie cały czas ponieważ jej przemiana materii jest błyskawiczna. Zjada chrząszcze, ślimaki, larwy motyli, pająki i stonogi. Zimą potrzebuje naszego wsparcia. Jest maleńka, nie zgromadzi zapasów tłuszczu i juz nawet kilka godzin bez pożywienia może spowodować jej śmierć. Gdy wiemy, że ryjówka gości w naszym ogrodzie wysypmy dla niej co jakiś czas nieco nasion, to pomoże przetrwać jej trudny zimowy czas. Ryjówki są coraz rzadziej spotykane w naturze - oba gatunki: ryjówka aksamitna i malutka objęte są ochroną.
Żaby i ropuchy
Żaby i ropuchy także wspomagają walkę z owadami. Zjadają owady latające, pająki, mrówki, chrząszcze, a nawet turkucie podjadki i ślimaki. Żabom jako miejsce do zimowania służy choćby sterta kamieni, w cichym zakątku naszego ogrodu. Pergola drewniana obłożona kamykami idealnie się tutaj sprawdzi - powstanie domek dla żab oraz ozdoba ogrodu w jednym.
Skorki - pożyteczne czy szkodliwe?
Naturalna walka z mszycami? Zaproś do swojego ogrodu skorki (tzw. szczypawki). Można zrobić dla nich domki - wystarczy niewielką doniczkę wypełnioną słomą umocować na drzewie. W tym miejscu skorki przezimują, a na wiosnę wspomogą nas w ogrodzie. Drewutnia ogrodowa jest miejscem, w którym często możemy spotkać skorki - lubią przebywać pod zgromadzonym drewnem. Skorki poza mszycami są wrogiem rybika cukrowego. Niestety niekiedy lubią wgryzać się także w listki i łodygi młodych roślin.
Naturalny ogród to także ogród pełen zwierząt. Ich rola jako obrońców ogrodu przed szkodnikami jest znacząca. Warto więc, by nasz ogród jak najbardziej nawiązywał do natury - pewne procesy będą zachodziły w nim wówczas naturalnie i z wielką korzyścią dla ogrodu.