Jesień nie oznacza końca prac w ogrodzie. Jest to czas, w którym nadal możemy rozwijać nasz ogród, porządkować go i przygotowywać do zimy. Wbrew pozorom zadań nie brakuje. Możemy zająć się uzupełnieniem nasadzeń, zaplanować zabezpieczenia roślin przed mrozem, zadbać o trawnik i rośliny kończące wegetację oraz zakonserwować narzędzia i drewnianą architekturę. Wszystkie te zabiegi są bardzo ważne i pozwolą na wiosnę cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.
Sadzenie roślin jesienią
Jesień jest idealną porą na sadzenie drzew i krzewów. Warunki klimatyczne są wówczas bardzo sprzyjające - roślinom nie brakuje wilgoci i nie cierpią z powodu wysokich temperatur. Zasadzone nawet w listopadzie, powinny bez problemu ukorzenić się przed pierwszymi przymrozkami. Na wiosnę, już dobrze zadomowione w gruncie, pełnię sił przeznaczą na intensywny wzrost i obfite kwitnienie. Zakładając bądź uzupełniając nasadzenia w ogrodzie warto pamiętać o dekoracyjnych obrzeżach. Płotek ogrodowy w formie rollbordera bądź wampirka pomoże pięknie wyeksponować najpiękniejsze okazy w ogrodzie lub wytyczyć ścieżki przy trawniku.
Jakie prace porządkowe wykonuje się w ogrodzie jesienią?
Jest ich niemało. Po pierwsze, musimy na bieżąco grabić liście. Ich zaleganie może skutkować pojawieniem się na trawniku chorób grzybowych. Zdrowe liście to doskonały materiał na kompost. Jeśli nie mamy w ogrodzie kompostownika - koniecznie to zmieńmy. Nie dość, że zyskamy doskonałe miejsce utylizacji roślinnych resztek, to dodatkowo będziemy mieli swój własny, naturalny nawóz. Dobrym rozwiązaniem jest kompostownik drewniany w formie skrzyni. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, wygodne, estetyczne i ciekawie prezentujące się w ogrodzie.
Poza tym porządkujemy warzywnik, oczyszczamy go z chwastów i przekopujemy, a także usuwamy z rabat rośliny jednoroczne lub dwuletnie, które nie zdobią już ogrodu. Warto zebrać ich nasiona, przydadzą się wiosną.
Ochrona roślin przed mrozem
Gdy pojawią się pierwsze przymrozki musimy zabezpieczyć niektóre gatunki roślin przed zgubnymi skutkami mrozu. Zazwyczaj u podstawy roślin usypujemy kopczyk z ziemi lub kory, a część nadziemną owijamy tkaniną jutową lub agrowłókniną. Rośliny możemy owinąć także matą słomianą. Ważne, by były to materiały przepuszczające powietrze. Przed zimowym chłodem warto zabezpieczyć m.in. róże, magnolie, drzewka i krzewy owocowe oraz hortensje ogrodowe. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie roślin młodych, szczepionych (bardzo dokładnie należy zabezpieczyć miejsce szczepienia) i kwitnących na pędach dwuletnich (zimą należy chronić zawiązane już pąki).
Konserwacja narzędzi ogrodowych
Jesienią warto zadbać o narzędzia, które na co dzień pomagają nam w pielęgnacji ogrodu. Robimy więc porządek w domku narzędziowym. Przeglądamy wszelkiego rodzaju grabie, łopaty, pazurki i motyki - wyrzucamy lub naprawiamy zniszczone oraz konserwujemy te, które będą nam służyły w kolejnym sezonie. Oczyszczamy je z resztek roślinnych, ziemi i rdzy. Narzędzia warto także odkazić poprzez zanurzenie we wrzątku, bądź przetarcie spirytusem. Dzięki temu zniszczymy wszelkie bytujące na nich bakterie, nicienie czy grzyby. Wszelkiego typu nożyce i sekatory ostrzymy. Na koniec narzędzia zabezpieczamy środkiem konserwującym, bądź olejem i chowamy w suchym pomieszczeniu.
Sprawdzamy również stan kosiarek, podkaszarek i tym podobnych sprzętów elektrycznych, bądź spalinowych. Czyścimy je, a gdy wymagają naostrzenia lub naprawy oddajemy do serwisu.
Zabezpieczenie drewnianej architektury ogrodowej
Pergole, meble ogrodowe lub donice i kwietniki wykonane z drewna najlepiej byłoby na okres zimowy schować do suchego pomieszczenia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Właściwa pielęgnacja ochroni drewnianą architekturę ogrodową przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu czy silnego wiatru i zapewni jej na długo ładny wygląd. Na początek elementy z drewna zabezpieczamy impregnatem. Chroni on drewno przed wchłanianiem wilgoci. Jej nadmiar może powodować pęcznienie drewna, a także rozwój pleśni, grzybów lub pasożytów. Po impregnacji możemy drewno pokryć transparentnym lakierem, który również zabezpiecza przed wilgocią, ale także ma walory dekoracyjne i często wzmacnia naturalnie piękne słoje drewna. Warto zwrócić uwagę, by wymienione preparaty zawierały filtr chroniący przed promieniowaniem UV, zabezpieczy to drewno przed szarzeniem. Taką pielęgnację powinniśmy wykonać przynajmniej raz na dwa lata. Impregnat nakładamy na surowe drewno, należy więc pamiętać, by przed tym zabiegiem zetrzeć papierem ściernym resztki wcześniej położonych powłok. Drewno można również zabezpieczać specjalnym olejem. Jeśli zdecydujemy się na tą formę zabezpieczenia, musimy powtarzać ją co roku.
Jesień w ogrodzie to pracowita i ważna pora roku. Ma duży wpływ na to jak nasz ogród będzie prezentował się po zimie i rzutuje na ilość prac, które będziemy musieli przeprowadzić wiosną. Warto więc zadbać o porządki, zatroszczyć się o drewniane dekoracje i narzędzia, a także właściwie zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Ta praca zaprocentuje i sprawi, że nasz ogród już od pierwszych wiosennych dni będzie cieszył i zdobił.