Drewniane płoty sztachetowe to doskonałe rozwiązanie jeśli szukamy subtelnego i lekkiego ogrodzenia posesji lub gdy potrzebujemy w nieinwazyjny sposób oddzielić od siebie poszczególne strefy ogrodu. Zastosowanie tego typu płotu ma wiele zalet praktycznych, jak i dekoracyjnych. Poznajmy je i dowiedzmy się więcej o tego typu ogrodzeniach.
Wybieramy płot sztachetowy - na co zwrócić uwagę?
Płoty sztachetowe zazwyczaj kupujemy w postaci gotowych paneli. Możemy spotkać je w różnych rozmiarach. Zazwyczaj różnią się wysokością, szerokością sztachet, ich rozstawą i kolorem. Panel płotu sztachetowego składa się przeważnie z dwóch poziomych rygli, do których przymocowane są pionowe sztachety. Oheblowane sztachety mogą być na końcach zaokrąglone, spiczaste, bądź zupełnie proste. Sztachety w płocie mogą być równej wysokości, bądź ułożone rosnąco, a następnie malejąco. Połączone w ten sposób panele tworzą efekt fali, co jest dodatkowym urozmaiceniem ogrodzenia.
Wybierając płot sztachetowy warto zwrócić uwagę na drewno z jakiego jest wykonany. Od razu odrzucamy drewno drzew liściastych, takich jak lipa, brzoza i topola - jest zbyt miękkie. Najlepszym, twardym i mocnym drewnem będzie sosna. Jest to drewno o naturalnym jasnym kolorze.
Dodatkowo panel płotu sztachetowego powinien być odpowiednio zaimpregnowany. Właściwa impregnacja, najlepiej ciśnieniowa, zabezpiecza drewno przed szkodliwym czynnikami klimatycznymi, takimi jak silny wiatr, mróz, deszcz czy intensywne promieniowanie słoneczne. Każdy z elementów płotu powinien być zaimpregnowany osobno - sztachety i rygle powinny być najpierw zaimpregnowane, a dopiero potem skręcone. Patrząc na łączenia tychże elementów w panelu, bez trudu dostrzeżemy czy impregnacja została przeprowadzona prawidłowo.
Zaimpregnowane drewno sosnowe przybiera delikatny zielonkawy odcień. Być może pasuje on do naszego ogrodu, ale jeśli nie, płot możemy z łatwością pomalować na dowolny jasny lub ciemny kolor. Stosujemy do tego wyłącznie preparaty dedykowane powierzchniom drewnianym.
Zastosowanie płotów sztachetowych
- jako ogrodzenie zewnętrzne
Płoty sztachetowe można wykorzystać jako ogrodzenie zewnętrzne. Doskonale wpisują się w klimat ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Zapewniają odpowiednią dozę prywatności, ale także nie ograniczają przestrzeni i nie odgradzają nas szczelnie od otoczenia. Wyglądają ekologicznie i stwarzają niepowtarzalny, ciepły klimat.
- jako ogrodzenie wewnętrzne
Niewysokie płotki sztachetowe znajdą także zastosowanie w wydzielaniu poszczególnych stref w ogrodzie. Płotek może być barierą oddzielającą warzywnik lub rabatę od trawnika. Ten rodzaj ogrodzenia, nie zabierze roślinom światła, za to ochroni je przed powiewami wiatru i będzie stanowił ochronę przed uwielbiającymi kopać na rabatach zwierzętami.
Płotkiem ze sztachet możemy zabezpieczyć także te elementy ogrodu, w których pobliżu nie powinny przebywać dzieci (na przykład oczko wodne). Takim płotem możemy także wydzielić dzieciom przestrzeń przy placu zabaw.
Płoty sztachetowe mogą być także oparciem, dla roślin wymagających podpór lub pnączy. Sprawdzą się również jako eleganckie wykończenie tarasu lub dekoracja balkonu.
- jako oryginalna dekoracja
Ciekawym i całkiem innym zastosowaniem płotu sztachetowego jest przymocowanie go pionowo na ścianie tarasu lub balkonu. Może stanowić konstrukcję, na której zawiesimy zioła lub kwiaty w doniczkach i stworzymy oryginalny zielnik lub ogród wertykalny.
- jako ogrodzenie w miejscach użyteczności publicznej
Płoty sztachetowe mogą być także wykorzystywane w przestrzeni publicznej czy miejskiej. Będą ładnym ogrodzeniem placów zabaw, sprawdzą się na szkolnych podwórkach, ogródkach działkowych lub ogródkach należących do wspólnot mieszkaniowych, ulokowanych zwykle między blokami.
Montaż płotów sztachetowych
Montaż płotów sztachetowych nie jest skomplikowany. Panele montuje się do drewnianych słupów tzw. krawędziaków lub łat, które umieszczane są w podłożu za pomocą kotw. Kotwy mogą być wbijane w grunt, przykręcane do betonu lub w nim zamurowane. Do połączenia przęsła płotu ze słupem służą specjalne łączniki kątowe i wkręty ze stali nierdzewnej.
Pielęgnacja płotów sztachetowych
Impregnacja ciśnieniowa zabezpiecza drewno na co najmniej dwa lata. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu jak najdłużej jego pięknego wyglądu, zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać co roku. Należy dobrać odpowiednie preparaty, odpowiednie dla drewna impregnowanego ciśnieniowo. Sprawdzą się w tej roli na przykład lazury rozpuszczalnikowe lub oleje bezbarwne. Przed malowaniem powierzchnię oczyszczamy myjąc ją po prostu wodą. Po wyschnięciu, możemy przystąpić do prac konserwacyjnych.
Płoty sztachetowe to idealne uzupełnienie ogrodu. Możliwości ich zastosowania jest mnóstwo. Ich lekka, prosta konstrukcja ma wiele zalet, a do tego jest praktyczna , uniwersalna i nietrudna w montażu. Płoty ze sztachet pasują do ogrodów w stylu naturalnym czy rustykalnym, ale istnieją sposoby na ich nietypowe wykorzystanie także na balkonie. To rozwiązanie istniejące na rynku od lat, możemy odkryć je na nowo i urozmaicić tym klasycznym ogrodzeniem nasz ogród.