Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jesienne prace ogrodowe – jak założyć kompostownik

Jesienne prace ogrodowe – jak założyć kompostownik

Wiosna i lato to zdecydowanie ulubione pory roku dla ogrodnika i działkowca. Nie ma w tym nic dziwnego: mnóstwo zieleni, piękne kolorowe kwiaty, sprzyjające temperatury do relaksu i imprez w plenerze, świeże soczyste warzywa i owoce. W sezonie ciepłym najlepiej widać rezultaty prac w ogrodzie. Jednak jesień również ma swoje zalety. Wrzesień i październik są zazwyczaj jeszcze na tyle przyjemne, że można cieszyć się ostatnimi ciepłymi promieniami słońca i bez pośpiechu przygotować ogród na nadejście zimy. Jesienne kwiaty również potrafią cieszyć oko, nie wspominając już o liściach zmieniających kolor. No i przede wszystkim owoce: jabłka, śliwki, orzechy, późne maliny i jeżyny.

Ale oprócz przyjemności, sporo jest również pracy. Jesienne porządki, mnóstwo odpadków, ostatnie przygotowania przed przymrozkami. Oprócz standardowych jesiennych prac, polecamy także założenie kompostownika. Trawa, liście i obite owoce, które zazwyczaj wyrzucamy, doskonale nadają się na naturalny nawóz jakim jest kompost. W przyrodzie nic nie ginie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, kompost będzie mógł zostać wykorzystany wiosną lub kolejną jesienią.

Kompostownik i kompost

Jesień to doskonały moment na założenie kompostownika. A jeśli został on założony rok wcześniej, to późną jesienią można już wykorzystać pierwszy powstały kompost do nawożenia.

Kompost to naturalny, organiczny nawóz, wytwarzany z odpadów roślinnych w wyniku ich rozkładu przez grzyby i bakterie. Jest to tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla sztucznych nawozów. A przy okazji bardzo łatwa do przygotowania. Wystarczy wydzielić niewielką ilość miejsca, postawić kompostownik i wypełniać go materiałem stanowiącym odpad ogrodowy (a nawet domowy).

Najlepszy sposób zrobienie kompostu

Miejsce i rodzaj kompostownika

Miejsce, w którym postawimy kompostownik powinno być zacienione i osłonięte od wiatru, aby można było utrzymywać w nim stałą wilgotność. Powierzchnia, na której stoi kompostownik musi być przepuszczalna. Nawet utwardzenie czy ubicie ziemi może sprawić, że proces wytwarzania kompostu nie będzie przebiegał prawidłowo.

Najlepszy do założenia kompostu jest kompostownik drewniany. Pozwoli on na składowanie resztek w ograniczonej przestrzeni i łatwy dostęp. Na dodatek wygląda naturalnie wpasowując się w przestrzeń ogrodu (w odróżnieniu od plastikowych kompostowników). Kompostownik drewniany można wykonać własnoręcznie (nawet z palet) lub zakupić za niewielką cenę w sklepie z drewnianą architekturą ogrodową.

Kompost – naturalny nawóz

Choć materiały, które nadają się na kompost pojawiają się w ogrodzie przez cały rok, to jednak jesienią jest ich zdecydowanie najwięcej. Opadające z drzew liście, resztki roślin, których pozbywamy się przed zimą, drobne ścięte gałęzie, chwasty – wszystko to wydaje się w nadmiarze wypełniać nasz jesienny ogród.

Poniżej znajduje się informacja o materiałach, które można wykorzystać na kompost oraz takich, których lepiej unikać.

Dobre na kompost:

  • skoszona trawa
  • opadłe liście z drzew i krzewów
  • obite i uszkodzone owoce
  • resztki kwiatów i warzyw, które nie noszą objawów chorób
  • małe gałązki
  • odpady z domu (obierki, popiół drzewny kominkowy, torebki herbaciane, szary papier)

Nie nadające się na kompost:

  • chwasty oraz owoce i warzywa z objawami chorób
  • cytrusy
  • duże gałęzie
  • odpady z domu (mięso i kości, zadrukowany papier)

Naturalny nawóz w postaci kompostu

Jak robić kompost

Najlepszą opcją jest wykorzystywanie dwóch kompostowników drewnianych: jeden do systematycznego dokładania, a drugi do dojrzewania.

Aby powstał kompost należy mieszać materiały suche, wilgotne, zielone i zdrewniałe. Warstwy powinny mieć maksymalnie 20 cm, aby zapobiegać gniciu przez utrudniony dostęp powietrza. Ważne jest też aby mieszać ze sobą resztki bogate w azot (zielone czyli np. trawa, owoce, warzywa) i bogate w węgiel (gałęzie, karton, suche liście). Taka mieszanka sprawi, że rozkład odpadków nastąpi szybko i efektywnie.

Rozkład i powstanie kompostu zajmuje 10-12 miesięcy. Gotowy kompost dodaje się do gleby późną jesienią lub wiosną rozrzucając cienką warstwą i mieszając niezbyt głęboko.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu