Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jak zrobić taras drewniany? Praktyczne porady dotyczące budowy tarasu

Jak zrobić taras drewniany? Praktyczne porady dotyczące budowy tarasu

Drewniana podłoga to najczęściej jeden z kluczowych elementów aranżacji wnętrza holu lub salonu, który nadaje mu niepowtarzalny charakter. Warto jednak pójść o krok dalej i w efektowny sposób połączyć dom z ogrodem. Letnie spotkania ze znajomymi, wyśmienite espresso wśród śpiewu ptaków, czy ciekawa lektura przy lampce wina - taras wykonany z naturalnego drewna to gwarancja, że każdy poranek i wieczór będą wyjątkowe. Co zrobić, aby konstrukcja tarasu była nie tylko estetyczna, ale i trwała, a montaż desek tarasowych przebiegał szybko i sprawnie? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek niezbędnych przy samodzielnej budowie tarasu.

Budowa tarasu przed domem – o czym należy pamiętać

Podstawowym sposobem zabezpieczenia tarasu przed uszkodzeniami jest ochrona jego powierzchni przed wilgocią. Deski tarasowe mogą ulec zniszczeniu pod wpływem szkodliwego działania czynników atmosferycznych, a w szczególności dużych opadów deszczu. Prawidłowy montaż desek tarasowych uwzględniający zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia (około 2 cm na 1 m długości) zapobiega wnikaniu wody w głąb drewna. Uformowanie spadku w kierunku od budynku gwarantuje, że woda zostanie odprowadzona poza powierzchnię tarasu i spłynie do ogrodu. Deska tarasowa wymaga także regularnej impregnacji przeznaczonymi do tego celu preparatami. Wszystkie drewniane elementy (zarówno deska tarasowa jak i legary) powinny być zaimpregnowane jeszcze zanim budowa tarasu zostanie rozpoczęta. Następnie należy poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym około dwa razy do roku. Podczas budowy tarasu ogromne znaczenie mają także odpowiednie fundamenty. Fundament tarasu należy wyraźnie oddzielić od fundamentu budynku. Brak wykonania dylatacji prowadzi do przerwania ciągłości izolacji termicznej domu.

Drewniana deska tarasowa z drewna sosnowego

Powierzchnia tarasu powinna być nie tylko estetyczna i trwała, ale także funkcjonalna, w szczególności jeśli potraktujemy ją jako miejsce spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest wykonanie balustrady wysokiej na około 90 cm, z odległościami między poszczególnymi szczeblami oraz szczeblami a deską tarasową nie większymi niż 15 cm. Tak przygotowana barierka zabezpiecza przed wypadnięciem dziecka z balkonu, a także upadkiem osoby dorosłej. W przypadku tarasu ważny jest również komfort użytkowania. Dlatego podczas budowy nie można zapomnieć o wygodnych schodach – stopnie powinny być możliwie szerokie i wysokie na ok. 15-16 cm. Warto pomyśleć także o wykonaniu podjazdu dla wózka dziecięcego lub inwalidzkiego, tak aby wszyscy mogli z łatwością przemieszczać się pomiędzy tarasem a ogrodem.

Montaż desek tarasowych

W przypadku tarasu, którego powierzchnia została wyniesiona na wysokość maksymalnie 20 cm ponad terenem, montaż desek tarasowych może odbywać się na legarach ułożonych na utwardzonym podłożu bez zastosowania dodatkowej warstwy zabezpieczenia. Deski tarasowe mocowane na legarach mogą zostać połączone z nimi na różne sposoby, które należy dostosować do rodzaju drewna  i stopnia nasłonecznienia tarasu.

  • Wkręty ze stali nierdzewnej

Deska tarasowa układana jest prostopadle do legarów i powinna być przymocowana do każdego z nich. Właściwa odległość mocowania wkrętu od brzegu deski wynosi ok. 1,5 cm po obu brzegach, a dla zachowania estetycznego wyglądu podłoża wkręty warto rozmieścić równomiernie na całej powierzchni. Taki sposób montażu desek tarasowych ułatwia sprawną wymianę pojedynczych desek podczas remontu tarasu czy naprawy zaistniałych uszkodzeń.

  • Klejenie

W trakcie klejenia niezwykle istotne jest równomierne rozprowadzenie preparatu. Klej elastyczny, dostosowany do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, należy nanieść na miejsca styku pomiędzy deskami tarasowymi a legarami. Jeśli deska tarasowa jest dużych rozmiarów, klej warto nałożyć na obie powierzchnie. Kleju nie należy używać do montażu desek tarasowych od strony południowej, chyba że taras jest zadaszony.

  • Mocowanie blaszkami

Deska tarasowa może łączyć się z powierzchnią legarów również dzięki specjalnym blaszkom. To coraz częściej stosowana metoda, którą wykorzystuje się podczas montażu desek tarasowych, ale tylko na konstrukcjach ulokowanych od strony północnej, gdzie stopień nasłonecznienia jest mniejszy.

Podobnie jak w przypadku fundamentu, deska tarasowa nie powinna łączyć się z murami budynku. Zachowanie kilkumilimetrowego odstępu jest niezbędne ze względu na fakt, że w trakcie użytkowania deska drewniana może pęcznieć i nieco się wydłużyć. Zapobiega także uszkodzeniom muru w zimie.

Taras - najlepsze miejsce do wypoczynku

Budowa tarasu – najczęściej popełniane błędy

Niewłaściwy montaż desek tarasowych lub budowa tarasu niezgodnie z zaleceniami skutkuje uszkodzeniami podczas użytkowania, a tym samym koniecznością ciągłych remontów. By uchronić się przed dodatkowymi wydatkami, a zarazem zapewnić sobie w pełni komfortowe korzystanie z przestrzeni przed domem, podsumujmy jakie są typowe błędy, występujące podczas budowy tarasu:

  • niepoprawny system odprowadzania wody – brak ukształtowanego spadku lub nachylenie powierzchni tarasu w kierunku do budynku
  • połączenie fundamentów tarasu i domu
  • zbyt słaba lub wadliwa izolacja chroniąca przed wodą i wilgocią
  • brak odpowiedniej impregnacji
  • montaż desek tarasowych niedostosowany do stopnia nasłonecznienia tarasu
  • brak balustrady i podjazdu dla wózka
  • niewygodne schody

Zbuduj taras o jakim marzysz i ciesz się nim przez wiele lat!

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu