Balkon jest, a przynajmniej powinien być, przedłużeniem części użytkowej mieszkania czy domu. Coraz rzadziej widuje się zaniedbane balkony, które właściwie pełnią role suszarni i przechowalni bezużytecznego sprzętu. Pewnie to zasługa współczesnego budownictwa, które preferuje obecnie duże balkony. A te dają możliwość tworzenia wielu ciekawych aranżacji. Jak więc zagospodarować ten mniejszy czy większy metraż?
Zacznij od zieleni
W ciepły wiosenny, letni czy jesienny dzień zawsze trzeba znaleźć trochę czasu na odpoczynek czy miłą rozmowę przy kawie w otoczeniu zieleni. Nie musisz być posiadaczem ogrodu ani nawet właścicielem tarasu. Wystarczy balkon, nawet nieduży, by stworzyć tam przytulny kącik zachęcający do odpoczynku. Obawiasz się wścibskich sąsiadów? Wystarczy od nich odgrodzić się ścianą zieleni. Na każdym balkonie znajdzie się miejsce, by postawić pergolę, pod nią skrzynię z ziemią i posadzić tam pnące rośliny - na przykład wiciokrzew albo dzikie wino. Pnącza stworzą barwną ścianę i zaporę przed spojrzeniami sąsiadów oraz przechodniów.
Skrzynki z kwiatami to niemal obowiązkowe wyposażenie balkonu. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele skrzynek, donic i doniczek wykonanych z różnych materiałów. Warto zadbać o ich estetykę, bo i one, same w sobie, mogą stanowić atrakcyjną dekorację balkonu. Sadzimy w nich rośliny kwitnące całe lato - m.in. pelargonie, surfinie, begonie, niecierpki, lobelie. Na dużych balkonach przez cały rok równie dobrze się prezentują iglaki: tuje, cisy i świerki. Warto im, przez odpowiednie przycinanie, nadać fantazyjne kształty.
Na drugim miejscu podłoga
W nowo oddawanych do użytku blokach podłogi na balkonach są już wyłożone gresem. Nie wygląda to najgorzej, choć nie zawsze lokatorom odpowiada jakość czy kolor płytek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, poza dodatkowym wydatkiem, by posadzkę na zmienić.
Najefektowniej zaprezentuje się podłoga drewniana. Deski tarasowe wykonywane są z kilku gatunków naturalnego drewna. Znajdziesz też deski kompozytowe z dodatkiem sztucznego tworzywa.
Wszystkie są trwałe, solidnie zabezpieczone przed gniciem, pleśnią i szkodnikami. Mogą służyć przez wiele lat. Trudno je zarysować czy uszkodzić. Deska tarasowa ma tę zaletę, w przeciwieństwie do gresu, że jest ciepła i miła w dotyku. Można stąpać po niej gołymi stopami. Dzięki niej balkon staje się przytulnym kącikiem, gdzie miło jest przysiąść choć na chwilę.
Meble na balkon
Na balkonie potrzebne jest siedzisko i stolik. Zamiast kanapy z miękkimi poduchami (trudno to uchronić je przed deszczem), wystarczą fotele lub krzesła ogrodowe i ogrodowy stolik. Takie meble można pozostawić pod gołym niebem - są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
By stworzyć przyjazny domowy klimat, wystarczy jeden czy dwa dekoracyjne drobiazgi na stoliku czy półce - np. gliniany dzban z kwiatami, stary lichtarz czy filiżanka z serwisu babuni.