Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jak uprawiać iglaki w donicach na balkonie i tarasie?

Jak uprawiać iglaki w donicach na balkonie i tarasie?

Uprawa roślin iglastych, w tym krzewów i niewielkich drzewek, to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie dekoracji balkonów i tarasów. Odpowiednio dobrane gatunki świetnie aklimatyzują się w donicach i mogą przez wiele lat stanowić namiastkę ogródka w mieszkaniu. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że nie wymagają dużej ilości nakładu pracy i pozostają zielone przez cały rok. Kompozycja z zimozielonych iglaków daje wyjątkowo olśniewające efekty, na które z przyjemnością patrzy się zza balkonowej szyby. Szczególnie ładnie wyglądają, kiedy zasadzi się je w drewnianych donicach.

Iglaki na balkonie i tarasie: od czego zacząć?

Zaczynając przygodę z uprawą roślin iglastych na balkonie lub tarasie należy przede wszystkim wybrać odpowiednie odmiany. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca warto postawić na iglaki karłowate lub wolno rosnące. Wśród nich również rozróżniamy rozmaite odmiany, różniące się:

  • formą: rozłożystą, kulistą, pienną, płożącą
  • gatunkiem: karłowe odmiany sosny lub świerku, cisy, żywotniki, jałowce
  • preferencją na stopień nasłonecznienia (np. słońcolubne jałowce, tuje i sosny lub cieniolubne cisy)

Oto kilka szczególnie polecanych gatunków iglaków do uprawy w donicach:

  • Cisy – charakteryzują je ciemnozielone igły. Rosną powoli i są podatne na formowanie, dzięki czemu można je wyrzeźbić według własnych preferencji.
  • Jałowce – bardzo duży wybór odmian, a wśród nich np. krzaczasta, złocista odmiana Plumosa Aurea; łuskowaty, srebrzysty Blue Spider; kulista, stalowozielona Anna Maria lub płożący, jasnozielony Prince of Wales.
  • Tuje - a wśród nich całkowicie odporne na mróz tuja kulista Golden Glob i Aurea Nana.

Ciekawym pomysłem jest tworzenie kompozycji z roślin iglastych, np. łącząc ze sobą odmiany płożące ze stożkowatymi. Dodając do tego wrzosy, bluszcze lub jednoroczne kwiaty sezonowe, uzyskać można ciekawy, przepiękny i kolorowy efekt.

Drzewka iglaste prezentują się wyjątkowo elegancko na balkonach i tarasach

Wybór donicy lub pojemnika.

Decydując się na uprawę iglaków, należy przemyśleć również kwestię oprawy, a więc pojemników, w jakich będą przetrzymywane. Ważna jest tu kwestia dekoracyjna, która zależy często od preferencji, ale szczególnie istotny jest też aspekt praktyczny. Donica powinna być więc odporna na wilgoć, mróz i wysokie temperatury. Świetnie nadają się więc donice z drewna (dobrze zaimpregnowane) lub ceramiczne. Niezwykle ważny jest rozmiar skrzynki na rośliny iglaste. Nie można sadzić ich zbyt gęsto i należy pamiętać o ich rozbudowanym systemie korzennym. Odpowiednia ilość miejsca w donicy ograniczy przemarzanie zimą i przesuszanie latem. Głębokość około 40 cm jest optymalna i powinna wystarczyć na kilka lat – następnie iglaki trzeba będzie przesadzić.

Pojemniki powinny posiadać odpowiedni drenaż, aby ograniczyć zaleganie nadmiaru wody na ich dnie. W tym celu na dno donicy należy wysypać warstwę żwiru lub potłuczonych doniczek glinianych.

Kolejna sprawa, o której trzeba pamiętać to zabezpieczenie roślin przed zimą. Konieczne jest docieplenie donicy od środka styropianem i oddzielenie go od ziemi agrowłókniną.

Wybierz szarą donicę z drewna , aby podkreślić charakter iglaków na balkonie
Sadzenie iglaków w donicy.

Kiedy mamy już przygotowana donicę i drenaż, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej ziemi. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną mieszankę dostępną w sklepie – ziemia musi mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5), być żyzna i przepuszczalna. Sadząc rośliny iglaste należy postępować według następujących kroków:

  • na drenaż wysypać warstwę ziemi,
  • delikatnie przenieść iglak z dotychczasowego pojemnika do nowej donicy,
  • umieścić korzenie około 3 cm poniżej poziomu ziemi,
  • wierzch przysypać ziemią, uklepać i podlać,
  • jeśli ziemia opadnie przysypać kolejna warstwą, uklepać i podlać.

Na ziemię poleca się również wyłożyć warstwę ściółki – dzięki temu uniknie się nadmiernego odparowywania wilgoci.

Podlewanie i pielęgnowanie iglaków na balkonie i tarasie

Pielęgnacja roślin iglastych n balkonie i tarasie nie jest skomplikowana, ogranicza się do podlewania, nawożenia i przycinania. Wiosną i latem iglaki nawadnia się systematycznie, utrzymując ziemię stale wilgotną. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie a gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 0 stopni, całkowicie z niego rezygnujemy.

Krzewy i drzewka iglaste należy również nawozić specjalnymi mieszankami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Podsypujemy lub podlewany rośliny 2-3 razy zaczynając od wczesnej wiosny, kończąc w czerwcu-lipcu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na proporcje wskazane przez producenta – zazwyczaj dotyczą one drzewek hodowanych w ogródku, więc będzie ona zbyt duża. Najlepiej zmniejszyć dawkę nawozu o połowę.

Oprócz podstawowych, powyżej opisanych czynności zimozielone iglaki trzeba w razie potrzeby regularnie odchwaszczać, obserwować, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki oraz przycinać.

Świerki, tuje, cisy i jałowce – zielona przestrzeń na tarasie i balkonie przez cały rok, to prawdziwa przyjemność dla oka. Aby nadać roślinom iglastym estetyki i elegancji, warto posadzić je w pomalowanej na szary kolor donicy z drewna. Grafit z zielenią to wyjątkowo udane połączenie kolorów.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu