Własny ogród to nie tylko relaks, ale i praca. Aby cieszyć się świeżymi warzywami oraz piękną ogrodową roślinnością, najpierw trzeba poświęcić im sporo uwagi i posiadać odpowiedni sprzęt do uprawy. Drewniany domek ogrodowy często bywa adaptowany na altanki ogrodowe, ale może również posłużyć jako profesjonalny domek narzędziowy. To poniekąd również ogrodowy odpowiednik przydomowego garażu. Miejsce, w którym panowie mogą oddać się majsterkowaniu, różnego rodzaju naprawom i innym męskim pasjom. Niezależnie, czy potrzebny Ci wyłącznie schowek na narzędzia, czy też chcesz zorganizować w ogrodzie miniwarsztat, dowiedz się, jaki domek narzędziowy najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając domek narzędziowy do ogrodu?
- Przeznaczenie
Schowek na narzędzia czy ogrodowy miniwarsztat? Mała architektura w ogrodzie może mieć postać wyłącznie rekreacyjną i funkcjonować jako altanki ogrodowe przeznaczone do spotkań i wypoczynku lub być elementem praktycznego wyposażenia ogrodu. Wybierając optymalny domek narzędziowy, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaką rolę ma on spełniać w naszym ogrodzie. Od przeznaczenia domku na narzędzia zależy m.in. jego rozmiar.
- Wymiary
Zastanawiasz się, jaki rozmiar domku narzędziowego wybrać? Jeśli odpowiedziałeś sobie na poprzednie pytanie, dobór rozmiaru nie powinien być już problemem. Do przechowywania narzędzi wystarczy nawet niewielka powierzchnia o wielkości 2x2 lub 2x3 m. Jeśli jednak pomieszczenie będzie Ci służyć nie tylko jako szafa ogrodowa, ale także miejsce do napraw lub np. przesadzania roślin, warto pomyśleć o większym rozmiarze.
- Funkcjonalność
W zależności od rodzaju sprzętu przechowywanego w domku narzędziowym należy zwrócić uwagę na szerokość drzwi wejściowych, tak aby swobodnie mogły przejechać przez nie taczki czy kosiarka. Zaletą posiadania okna w schowku na narzędzia jest dobra wentylacja i oczywiście możliwość korzystania ze światła dziennego. Jednak jeżeli domek ma nam służyć wyłącznie jako schowek na narzędzia, można z tego zrezygnować. Domek narzędziowy powinien być także wykonany z solidnego i trwałego materiału, by mógł spełniać swoje zadanie przez wiele lat.
- Estetyka
Ubrania niedbale porozrzucane na fotelu potrafią zepsuć wygląd nawet najładniejszego pokoju. Podobnie jest z ogrodem. Domek narzędziowy pełni funkcję szafy ogrodowej, która pomaga w estetyczny sposób przechowywać narzędzia ogrodowe takie jak grabie, łopaty czy motyki, które same w sobie prezentują się niezbyt elegancko. Na estetykę ogrodu bardzo duży wpływ ma również sposób, w jaki domek na narzędzia prezentuje się z zewnątrz. Z ogrodową roślinnością, zielenią trawy i tradycyjnym ogrodzeniem najlepiej komponuje się drewniany domek ogrodowy.
Drewniany domek ogrodowy a blaszane domki na narzędzia
Jednym z popularnych rodzajów schowków na narzędzia w ogrodzie są tzw. blaszaki. Największą zaletą blaszanych konstrukcji jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Jednak blacha jest również materiałem podatnym na korozję, który latem potrafi nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. Blaszane schowki na narzędzia niezbyt atrakcyjnie prezentują się również na tle gustownie urządzonego ogrodu. Dlatego osoby, które wiele uwagi przykładają do aranżacji działki lub ogrodu, częściej decydują się na drewniany domek ogrodowy. Drewno w naturalny sposób tworzy spójną całość z krzewami i roślinami ogrodowymi, żywopłotem czy warzywnymi rabatami. Drewniany domek ogrodowy dodaje stylu i elegancji nawet tak gospodarczemu pomieszczeniu jak schowek na narzędzia. Idealnie komponuje się również z innymi drewnianymi elementami małej architektury ogrodowej takimi jak altanki ogrodowe, place zabaw dla dzieci czy płoty drewniane. Aby zachować trwałość i zadbany wygląd, drewniany domek ogrodowy wymaga jednak regularnej pielęgnacji.
Drewniany domek ogrodowy – konserwacja
Decydując o zakupie drewnianego domku ogrodowego, warto wybrać drewno zabezpieczone metodą próżniowo-ciśnieniową. Taki sposób aplikowania impregnatu zapewnia jego wnikanie w głąb drewna, a tym samym – trwalszą ochronę. To skuteczne zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, owadami czy grzybami. W trakcie użytkowania drewno, jako materiał pochodzenia naturalnego, traci swoją barwę – szarzeje. Aby zachować jego atrakcyjny wygląd, zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać co sezon. Do tego celu sprawdzą się m.in. lazury rozpuszczalnikowe lub bezbarwne oleje. Należy pamiętać, że jeżeli posiadamy drewniany domek ogrodowy zaimpregnowany metodą próżniowo-ciśnieniową, to wybrany preparat pielęgnacyjny musi być dostosowany konkretnie do takiego rodzaju drewna. Domek narzędziowy czy altanki ogrodowe stawiane na zewnątrz nie mogą być także pokryte warstwą preparatu, która nie przepuszcza powietrza i wilgoci.
Domek narzędziowy – wyposażenie
Niezbędnym wyposażeniem drewnianego domku ogrodowego, który ma służyć jako schowek na narzędzia, są półki, regały i wieszaki. To na nich będą przechowywane m.in. węże ogrodowe, szufelki, doniczki, wiertarki itp. W domku na narzędzia przyda się także blat, który można wykorzystać zarówno do przeprowadzania różnego rodzaju napraw i majsterkowania, jak również przesadzania roślin. Dobrze, jeśli jedna z szafek będzie zamykana – szczególnie jeśli w schowku na narzędzia przechowujemy np. środki do ochrony roślin, a w ogrodzie bawią się dzieci. Dla osób posiadających kominek praktycznym rozwiązaniem będzie drewutnia przylegająca do ściany drewnianego domku ogrodowego. Wiata tuż obok schowka na narzędzia może również posłużyć jako ochrona dla rowerów.