Klimat w Polsce nie pozwala na to, aby cieszyć się ogrodem przez cały rok. Jest jednak sposób na to, aby zorganizować sobie jego namiastkę w chłodniejszych miesiącach: ogród zimowy lub oranżeria. Wyobraź sobie wypoczynek pośród bujnych, zielonych roślin z widokiem na ośnieżoną przestrzeń tuż za szybą. Albo styczniowy, rodzinny obiad w otoczeniu kwiatów i bluszczy. Brzmi zachęcająco? Ogrody zimowe pełnią nie tylko funkcję relaksacyjną – są również idealnym miejscem do przezimowania roślin z ogrodu przydomowego lub tarasu.
Drewno jako ponadczasowy surowiec, który nigdy nie wypada z mody, jest idealnym materiałem do wykorzystania w takich przestrzeniach jak ogród zimowy. Doskonale komponuje się z wszelkimi roślinami, które odgrywać będą główną rolę w oranżerii.
Drewniana konstrukcja ogrodu zimowego
Zacznijmy od podstaw. Konstrukcja oranżerii powinna spełniać dwa podstawowe warunki: sztywność i wytrzymałość. Profile wytwarzane z drewna impregnowanego ciśnieniowo i klejonego warstwowo posiadają obie te cechy dzięki czemu są odporne na odkształcenia. Do tworzenia szkieletu ogrodu zimowego stosuje się zazwyczaj drzewa iglaste, dęby, buki i drzewa egzotyczne. Drewniane konstrukcje nie ograniczają wyboru, a wręcz obfitują w mnogość kształtów, wzorów i kolorów. Można zdecydować się na elementy łukowe, proste, barwione bejcą, z widocznym rysunkiem słojów lub nie, malowane farbami kryjącymi.
Niewątpliwym plusem szkieletów drewnianych jest dobra termoizolacja, ale jest coś jeszcze… Tylko drewno potrafi tak wspaniale współgrać z różnymi stylizacjami – zarówno tymi nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi. Wkomponuje się w praktycznie każde wnętrze.
Drewniana podłoga w ogrodzie zimowym
Podczas urządzania ogrodu zimowego szczególnie istotny jest wybór podłogi. Drewno wydaje się nie być najlepszym materiałem w takim pomieszczeniu ze względu na swoje mało praktyczne właściwości. Faktem jest, że utrzymanie w czystości drewnianej posadzki, w miejscu gdzie dominują rośliny, może wymagać sporo pracy, jednak jej zalety z pewnością zrekompensują chwile trudu. Dlaczego warto zatem wybrać podłogę z desek?
- Kolor i wzór doskonale komponują się z przestrzenią pełną roślin,
- Ciepło i domowy charakter drewna włączają ogród zimowy w przestrzeń mieszkalną,
- Odpowiednia impregnacja sprawia, że drewno jest trwałe i odporne na wilgoć.
Drewniane meble i dodatki w ogrodach zimowych i oranżeriach
Bez wątpienia w ogrodzie zimowym doskonale prezentują się rośliny o zwieszających się pędach i pnącza. Dzięki nim można sprawić sobie prywatną dżunglę. Warto dobrać do nich odpowiednie drewniane kwietniki. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł dowolnie zmieniać ustawienia i wciąż na nowo aranżować swoje przestrzenie. Donice z drewna dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach, a także w oryginalnej wersji ze specjalną kratką idealną do podtrzymywania pnączy. Świetnie sprawdzą się również pergole i trejaże, które oprócz walorów praktycznych, stanowią też doskonałą dekorację współgrając z drzewkami, kwiatami i liśćmi.
W zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnić ogród zimowy, istnieje niezliczona ilość możliwości na jego urządzenie – oczywiście z drewnem w roli głównej: ogromne, rodzinne stoły z litego drewna, fikuśne designerskie krzesła malowane na rozmaite kolory, tradycyjne drewniane biurka w stylu barokowym… Inspirację znajdziesz w antykwariatach, na pchlich targach, w sklepach z artykułami do domu i ogrodu oraz… w internecie. Reszta zależy tylko od Twojej wyobraźni.
Drewno niewątpliwie ma wiele zalet, jednak, aby w pełni cieszyć się jego obecnością w przestrzeni, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Materiał ten wymaga starannego zabezpieczania i okresowej pielęgnacji. Szczególnie jeśli Twój ogród zimowy będzie miał charakter egzotyczny (wysoka temperatura i duża wilgotność), może być w większym stopniu narażony np. na rozwój grzybów czy pęcznienie.
Jedno jest pewne: warto włożyć odrobinę pracy w pielęgnację drewna, aby cieszyć się otoczeniem, w którym dominuje natura. Drewniane elementy sprawią, że oranżeria będzie sprawiać ciepłe, przytulne wrażenie. I choć na rynku pojawia się szereg kuszących rozwiązań (plastiki, PCV, aluminium itp.) to entuzjaści drewna wiedzą, że tylko ono stworzy prawdziwy, magiczny klimat ogrodów zimowych.